Ayla Karacan

1981 yılında Arif Sağ Müzik Okulunda Bağlama eğitimine başlayarak  aynı okulda Emre Saltık’ın asistan olarak müziğe devam etti.

1988 yılında İTÜ TÜRK MUSİKİSİ DEVLET KONSERVATUARI sınavlarını derece ile kazanarak eğitim sürecini Akademik olarak devam ettirdi.

Devam eden süreçte Türk Halk Oyunları müzik düzenlemeleri yaparak yurt içi ve yurt dışında bir çok Konserler vererek dereceler aldı.

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuar Lisans eğitimini “Bağlama da Konya tezenesinin Konya ezgileri üzerinde çözümlenmesi” adlı tezi ile tamamladıktan sonra 1995 yılında kendisine ait AYLA KARACAN MÜZİK MERKEZİ okulunun sahibi olmuştur. Öğrencileri ile birlikte yılın çeşitli zamanlarında konserler vererek eğitim çalışmalarını devam ettirmektedir.

Ayla Karacan Müzik Merkezinden Devlet Konservatuarlarının birçok bölümüne öğrenci geçişini sağlayarak Merkezin  prestijini arttırmaktadır.  Solo çalışmalarının dışında birçok sanatçıya Bağlaması ile sahne ve albüm çalışmalarında eşlik ederek stüdyo müzisyenliği yapmaktadır. Besteci tarafı da olan Ayla Karacan besteleri çeşitli sanatçılar tarafından albümlerde seslendirilmektedir.

Akademik eğitimini 2002 yılında İTÜ TÜRK MÜZİĞİ DEVLET KONSERVATUARI açmış olduğu Lisans Üstü (Master) sınavlarına girerek “Çalgı Eğitim Yüksek” bölümünü kazanarak devam etmiştir.

2006 yılında “Bağlamada Mızrap Tekniklerinin Öğretiminde İcrayı Kolaylaştırıcı Unsurlar ” adlı tez çalışması ile Yüksek Lisans eğitimini yüksek derece ile tamamlamıştır. Aynı zamanda kendi müzik okulu ile bağlantılı olarak yurt dışındaki müzik okullarında Bağlama Eğitimcisi ve jüri üyesi olarak çalışmalarını devam ettirmektedir.

1995 yılında Kartal’da kurduğumuz müzik merkezimizin 20. Yılında, devam eden müzik eğitimlerimizin yanı sıra, kurumumuzda önemli bir açılım daha sağlayarak profesyonel bir ses kayıt ve prova stüdyosunu da bünyemiz içinde hayata geçirdik; TRITONE SES KAYIT STÜDYOSU (http://www.tritoneses.com/)

Ayla Karacan  Kültür Bakanlığı ve Başbakanlık Halk Müziği seçici kurul üyesidir.

İTÜ Türk Müzigi Devlet Konservatuvarı Ögretim Görevlisi,

Medipol Üniversitesi GSF Ögretim Görevlisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.