08Nisan

Gitar

 

Gitar

Gitar”a benzeyen bir enstrumanın 1500 den önce, rönesans sırasında Avrupa”nın Akdeniz bölgesinde var oldugu bilinmektedir. 13 – 14 yy dan kalma betimlemeler kuş tüyü bir pena ile çalınan 8 şeklinde bir enstrümanın varlığını gösterir. Bu döneme ait bazı kaynaklarda “guitara latina” adlı bir Latin gitarından da bahsederler. Gitar iiçin yazılmıs kaynaklar 16. yuzyıla kadar uzanır. Bu kaynaklarda üç veya dört telli biçiminde akort edilen çiftlerden oluşmak üzere dört telli bir gitaradan söz edilir.

ilk Gitarlarda sap kafası düz bir şekilde yerleştirlmiş ve akort burguları arkadan ayarlandıgı bilgisi mevcuttur. Gövde bugunun standartlarına göre daha küçük ve daha az kıvrımlıydı. Sırt bombeli yada düzdü ve ses deliği dekoratif bir parşömen veya ağaç işlemeleriyle kaplanmıştı.

Elektro Gitar

Elektro Gitar, sesini manyetikleri aracılığı ile elektrik akımına dönüştüren ve bir amplifikatör ile bu akımdan ses elde edilmesine olanak tanıyan bir gitar türüdür. Yarattığı sinyalin değiştirilebilir olması, ve zamanında bir devrim niteliği taşıyan yükseklikte bir sese sahip olması nedeniyle, kullanım alanı çok genişlemiş bir gitar türüdür.

Elektronikteki gelişmeler ile tonal olarak sınırları 1960 lardan sonra iyiden iyiye artan elektro gitar, günümüzün en bilindik enstrumanlardan biri haline gelmiştir.

Bas Gitar

Bas gitar, elektrik ve akustik olarak ikiye ayrılır. Elektrik basta tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyaline çevrilip bu sinyali sese çevirecek olan yükselteçe (amplifikatör) yollanırken, akustik basta akustik gitar gibi geniş ve oyuk olan gövde tellerden gelen sesi güçlendirip duyulabilir bir seviyeye çıkarır. Kimi akustik baslarda sesin yükselteçe de iletilebilmesi icin piezo adı verilen kuvarskristallipiezoelektrik ses alıcıları bulunur. Bas gitarın sesi, normal gitarlardan daha kalın, kontrbas gitarlardan daha incedir. Normal bir gitardan daha kalın tellere ve daha uzun bir ölçeğe sahip olan bas gitarın gövdesinin elektrik baslarda ön, akustik baslarda yan tarafında ton ve sesi değiştirmeye yarayan bir eşitleyici bulunur. Bas gitarların elektro gitar yükselticilerinden farklı olan, düşük frekanstaki sesleri daha iyi verebilen özel yükselteçleri bulunur.

Klasik bas gitar genellikle perdeli ve dört tellidir. Günümüzde sayısı on ikiye ulaşan telleri olanları ve perdesizleri de kullanılmaktadır. Genelde yardımcı çalgı olarak kullanılan bas gitar, elektronik ve bilgisayarların katkısı ile günümüzde yoğun olarak ön çalgı olarak da kullanılmaktadır.

 Yazının Etiketleri  
  1. slm ayla hocam eski bir dostan size slm olsun

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın